KONKURS ARCHITEKTONICZNY

„KAPSUŁA CZASU”

O PROJEKCIE “KAPSUŁA CZASU”

Przedsięwzięcie znane pod nazwą “Kapsuła Czasu” zostało ogłoszone w 2018 roku. Składało się z dwóch niezależnych projektów:

  • konkursu architektonicznego, w wyniku którego miała powstać mała bądź średnia forma architektoniczna przedstawiająca wyobrażenie autora na temat kapsuły czasu,
  • Ogólnopolskiej Akcji Społecznej “Serce Kapsuły Czasu”, której celem było zebranie prac plastycznych i literackich przedstawiających wizje świata w odległej przyszłości.

Finał dwuetapowego konkursu architektonicznego, do którego zgłosiło się przeszło 120 uczestników, odbył się podczas uroczystej gali w Dworku Białoprądnickim w Krakowie, 28. lutego 2019 roku. Jury składające się z wybitnych specjalistów z dziedziny architektury, sztuki oraz fachowych mediów wybrało pięć projektów, które przeszły do kolejnego etapu konkursu. Spośród nich został wyłoniony zwycięzca oraz trzej laureaci wyróżnień.  Zwycięzcą i laureatem zarówno pierwszego miejsca, jak Nagrody Publiczności, został młody designer z Wrocławia, Pan Aleksander Rokosz. Jury przyznało dwa wyróżnienia: dla projektu, którego autorem jest Mirosław Gołofit oraz dla projektu autorstwa Jevhena Horyachkina. Specjalne wyróżnienie Fundatora otrzymał projekt, którego autorką jest Joanna Gęsiorska – Duszyńska.

Odsłonięcie blisko 2-metrowej rzeźby, inspirowanej hejnalicą Kościoła Mariackiego, odbyło się 5. czerwca 2020 roku na placu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Jako obiekt mobilny instalacja uzupełniona o panele fotowoltaiczne i system wystawienniczy była prezentowana na terenie kompleksu przy ul. Dolnych Młynów 10 w Krakowie. Następnie stanęła na Placu Szczepańskim w Krakowie, gdzie odbyła się uroczystość zamknięcia “Serca Kapsuły Czasu”. Wraz z początkiem roku akademickiego “Kapsuła Czasu” została przetransportowana do swojej lokalizacji bazowej, którą jest Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

W dalszej perspektywie, jako obiekt mobilny, “Kapsuła Czasu” będzie prezentowana w wielu miejscach Polski i Europy, przy okazji wystaw oraz targów o charakterze artystycznym, naukowym i kulturalnym. W 2021 roku rzeźba rozpoczęła podróż po największych miastach kraju, goszcząc w Warszawie, Giżycku i Łodzi oraz Katowicach.

1.10.2020 – 25.02.2021 – Kraków, Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego,

26.02.2021 – 4.05.2021 – Łódź, teren łódzkiej Manufaktury,

5.05.2021 – 29.07.2021 – Warszawa, wały rzeki Wisły u stóp Syrenki Warszawskiej,

30.07.2021 – 30.09.2021 – Giżycko, centrum Starego Miasta,

1.10.2021 – 31.07.2022 – Kraków, Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego.

1.08.2022 – 31.10.2022 – Katowice, Fabryka Porcelany

“Kapsuła Czasu” ma zadanie przenieść w czasie współczesną myśl – nasze wyobrażenie rzeczywistości, z którą przyjdzie się mierzyć kolejnym pokoleniom. Pełni funkcję archiwum do przechowywania utworów literackich oraz prac plastycznych o tematyce futurologicznej, wyłonionych w organizowanej równolegle akcji społecznej „Serce Kapsuły Czasu”.

Planowane są cykliczne otwarcia Kapsuły Czasu,  podczas których zdeponowane w jej wnętrzu prace, poddawane będą publicznej weryfikacji. Debata odbywać się będzie w postaci paneli z udziałem specjalistów i – co szczególnie istotne – także mieszkańców miast. Pierwsze otwarcie Kapsuły Czasu nastąpi po 10. latach od momentu realizacji obiektu architektonicznego. Kolejne będą miały miejsce w interwałach czasowych co 25 lat, do momentu realizacji „formuły 100-letniej” Kapsuły Czasu. 

O PROJEKCIE “SERCE KAPSUŁY CZASU”

 Ogólnopolska Akcja Społeczna “Serce Kapsuły Czasu” trwała równolegle w stosunku do konkursu architektonicznego i procesu budowy rzeźby.

Serce Kapsuły Czasu to ogólnopolska akcja społeczna. Zadaniem jej uczestników było i wciąż jest stworzenie prac plastycznych, literackich oraz nagrań, które zamknięte we wnętrzu Kapsuły Czasu stanowić będą jej serce.

Na Serce Kapsuły Czasu składają się tysiące prac plastycznych i literackich, których autorzy przedstawili swoje wizje świata przyszłości, opisując temat “Nasz świat za sto lat. Jaki będzie?”. Dzięki zachowaniu owych dzieł w czasie – wnętrzu Kapsuły  staną się naszym dziedzictwem, wspólnie podarowanym następnym pokoleniom. 

Pierwsze cztery edycje akcji, odbywające się między październikiem 2019 roku a wrześniem 2020 roku zgromadziły blisko 4 000 uczestników, 1 500 zaangażowanych szkół i  przeszło 1 000 ambasadorów akcji – przede wszystkim nauczycieli, którzy aktywnie wspierali swoich podopiecznych w przygotowaniu prac. Wszystkie zebrane prace w formie oryginalnych papierowych dokumentów i plików multimedialnych zostały umieszczone wewnątrz rzeźby, podczas uroczystości zamknięcia “Serca Kapsuły Czasu”, która odbyła się 5. września 2020 r. na Placu Szczepańskim w Krakowie. 

Początkowe przedsięwzięcie, które miało mieć charakter lokalny – wyłącznie krakowski – w ciągu zaledwie dwóch miesięcy rozrosło się w akcję ogólnopolską, która trwa do dzisiaj. Po uroczystości zamknięcia rzeźby “Kapsuła Czasu” akcja nie zakończyła się. Wyłącznie zmieniła formę. Obecnie do Fundacji można wysyłać prace (plastyczne, literackie i nagrania) za pośrednictwem poczty tradycyjnej, formularza na stronie www.kapsulaczasu.org oraz bezpłatnej aplikacji mobilnej Kapsuła Czasu. Wszystkie wysłane do nas prace znajdą się w Kapsule w formie plików multimedialnych wgrywanych do tzw. chmury dedykowanej Sercu Kapsuły Czasu.

Dołącz do tysięcy uczestników i wyślij do Kapsuły Czasu Twoją wizję świata przyszłości!

Patron Honorowy

Partnerzy

Patroni medialni

34-604 Przyszowa 82

tel. +48 692 422 717

kontakt@ideanova.org.pl

NIP: 6772430287
REGON: 36923018000000
KRS: 0000712784

Join us

Przekaż 1% naszej organizacji

Rozliczenie PIT 2022 z PITax.pl oraz IWOP jest możliwe w ramach projektu “PITax.pl dla OPP”.

Skip to content